WinMerge - en to tr translation catalogue (69 entries)

note: LANGUAGE, SUBLANGUAGE
en: LANG_ENGLISH, SUBLANG_ENGLISH_US
tr: LANG_TURKISH, SUBLANG_DEFAULT

note: Codepage
en: 1252
tr: 1254

en: &File
tr: &Dosya

en: &New	Ctrl+N
tr: &Yeni	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
tr: &Aç...	Ctrl+O

en: E&xit
tr: Çıkı&ş

en: &Edit
tr: &Düzen

en: &Options...
tr: &Seçenekler...

en: &View
tr: &Görünüm

en: Select &Font...
tr: Fo&nt Seç

en: Use Default F&ont
tr: &Varsayılan Fontu Kullan

en: &Status Bar
tr: Durum Çubuğu

en: &Language...
tr: &Dil

en: &Tools
tr: &Araçlar

en: &Filters...
tr: &Filtreler

en: &Generate Patch...
tr: &Yama Üret...

en: &Plugins
tr: &Eklentiler

en: &Manual Unpacking
tr: &Manuel Açmak

en: &Automatic Unpacking
tr: &Otomatik Açmak

en: &Edit with Unpacker
tr: &Açıcıyla Düzenler

en: &Reload plugins
tr: Eklentileri &Tekrar Yükle

en: &Window
tr: Pencereler

en: Cl&ose
tr: &Kapat

en: Change &Pane	F6
tr: &Pencere Değitir	F6

en: Tile &Horizontally
tr: &Yatay Döşe

en: Tile &Vertically
tr: &Dikey Döşe

en: &Cascade
tr: &Sırala

en: &Help
tr: &Yardım

en: A&rchive Support disabled...
tr: &Yedekleme Desteği Kapalı

en: &About WinMerge...
tr: &WinMerge Hakkında...

en: L&eft Read-only
tr: Salt Okunur S&ol

en: Ri&ght Read-only
tr: Salt Okunu&r Sağ

en: Select &All	Ctrl+A
tr: &Tümünü Seç	Ctrl+A

en: Refre&sh	F5
tr: Ta&zele	F5

en: &Merge
tr: &Birleştirme

en: &Next Difference	Alt+Down
tr: &Sonraki Fark	Alt+Down

en: &Previous Difference	Alt+Up
tr: &Önceki Fark	Alt+Up

en: &First Difference	Alt+Home
tr: &İlk Fark	Alt+Home

en: &Current Difference	Alt+Enter
tr: &Şu Anki Fark	Alt+Enter

en: &Last Difference	Alt+End
tr: S&on Fark	Alt+End

en: Copy to &Right	Alt+Right
tr: S&ağa Kopyala	Alt+Right

en: Copy to L&eft	Alt+Left
tr: So&la Kopyala	Alt+Left

en: &Customize Columns...
tr: Kolonları &Özelleştir

en: &Save	Ctrl+S
tr: &Kaydet	Ctrl+S

en: Save &Left
tr: S&olu Kaydet

en: &Save
tr: &Kaydet

en: Save &As...
tr: &Farklı Kaydet

en: Save &Right
tr: &Sağı Kaydet

en: &Merge Mode	F9
tr: Birleştirme &Durumu	F9

en: &Undo	Ctrl+Z
tr: &Geri Al	Ctrl+Z

en: &Redo	Ctrl+Y
tr: &Geri Alı Geri Al	Ctrl+Y

en: Cu&t	Ctrl+X
tr: &Kes	Ctrl+X

en: &Copy	Ctrl+C
tr: Ko&pyala	Ctrl+C

en: &Paste	Ctrl+V
tr: &Yapıştır	Ctrl+V

en: F&ind...	Ctrl+F
tr: &Bul...	Ctrl+F

en: Repla&ce...	Ctrl+H
tr: &Değiştir...	Ctrl+H

en: &Scripts
tr: &Senaryolar(Scripts)

en: < Empty >
tr: < Boş >

en: &Go To...	Ctrl+G
tr: &Git...	Ctrl+G

en: &View Whitespace
tr: &Boşlukları Göster

en: Diff &Pane
tr: Fark Penceresi

en: Lo&cation Pane
tr: Pozisyon Penceresi

en: C&opy to Right and Advance	Alt+Ctrl+Right
tr: &Gelişmiş Sağa Kopyala	Alt+Ctrl+Right

en: Copy &to Left and Advance	Alt+Ctrl+Left
tr: G&elişmiş Sola Kopyala	Alt+Ctrl+Left

en: Copy &All to Right
tr: &Tümünü Sağa Kopyala

en: Cop&y All to Left
tr: T&ümünü Sola Kopyala

en: &Prediffer
tr: &Öncelikli Fark

note: StringFileInfo.Block
en: 040904e4
tr: 041f04e6

note: VarFileInfo.Translation
en: 0x409, 1252
tr: 0x41f, 1254
